Alışverişin tutku haline dönüşmesi son derece sakıncalı bir durum. Kimi zaman farkında olmaksızın bu tutku bir hastalık haline dönüşebilir. Bu tutkuyu yenmenin yolları da var.

alışveriş hastalığı

Bireysel Emeklilik

Son yıllarda bireysel emeklilik ile ilgili birçok bilgi edinmişsinizdir. Devlet katkısının da bulunduğu bireysel emeklilik kampanyaları bütün bankalar tarafından yapılıyor. İster kumbara isterseniz de yatırım olarak değerlendirebileceğiniz bireysel emeklilik, kişiyi ister istemez bağlıyor ve birikim yapmaya itiyor. Dolayısıyla gereksiz harcamalar yapmaktan kendinizi alıkoyuyorsunuz.

bireysel emeklilik

Aktivite ve Hobi

Çeşitli aktivite ve hobilerle alışverişte geçirilen zamanı kontrol altına alabilirsiniz. Spor ya da ilgi alanları doğrultusunda ayrılan zaman dilimleri içerisinde gereksiz alışveriş olamayacak. Buna internet üzerinden yapılan alışverişlerde dahil. İş haricinde kesinlikle bilgisayar başına oturmayın ve reklamları izlemeyin.

Yatırım

Yatırım

Alışveriş tutkusunu yenmenin belki de en faydalı yollarından biri yatırım olacaktır. Gayrimenkul gibi yatırımlara girerek gelirinizi mecburi kesintilere yönlendirebilirsiniz. Bu sayede hem alışveriş tutkusundan kurtulacak hem de yatırım yapmış olacaksınız.

 

Etiketler: , ,