Öncelikle konuya girmeden önce akupunktur nedir? ne değildir, yararları nedir? yan etkileri yada zararları var mıdır? bunlara değinelim. Her zaman toplum tarafından tedavisine inanılamayan bu mucizevi tedavi yöntemi öncelikle belli başlı iğneler yardımıyla gerçekleşir. Akupunkturun köken anlamı da zaten bu tedavi yöntemini doğrular niteliktedir.

akupunktur yöntemi

Acus: İğne, Puncture: Batırma terimlerinin birleşimiyle bu hale gelmiştir.

Bu gümüş, bakır, çelik gibi metallerden elde edilen iğneler yardımıyla beyin uyarılır yani beyin temelli tedavi yöntemidir de diyebiliriz. İğneler yardımıyla beynin belli noktalarında salınan salgılar tedavinin başlamasına yardım eder. Kökeni Çin’e kadar uzanan bu tedavi yöntemi artık tüm dünya başta olmak üzere Tıp fakültelerinde, genellikle akupunktur bölümlerinde uygulanmaktadır.

akupunktur nedir

Akupunktura Rağbet Artıyor!

Gün geçtikçe toplum tarafından yararları görülen bu tedavi yöntemi daha önceleri çok ağrılı hastalarda uygulanırken günümüzde bin bir çeşit hastalığın tedavisinde uygulanır olmuştur. Akupunkturda amaç ağrılı kısımları uyararak tedavi etmeye çalışmaktır. Genellikle zayıflamak isteyenlerin çoğunlukla başvurduğu bu yöntem hastalarını hedeflerindeki kiloya ulaştırma da başarıyı yakalıyor. Akupunktur; Obezite,Diş ağrısı, miğren, Felç, boyun ağrıları, Doğum ağrısı, uykusuzluk, Kanser hastalarının şiddetli ağrıları, kulak ağrıları, yüz ağrısı gibi daha birçok ağrıların azalmasına yardım etmekte.

İğne başta olmak üzere lazer, akupunktur bölgesini uyarmada kullanılan ses dalgaları, bazı bitkisel ilaçlar, elektro-akupunktur tedavi süresince kullanılan yöntemlerdir. Vücut, kulak, yüz, burun, ayak, elde kullanılan akupunktur yöntemi bazı durumlarda zararlı etki yapabilir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında bazı akupunktur bölgeleri uyarılmamalıdır. Ameliyat teşhisi konulan durumlarda, kanamalı hastalıklarda kullanılması zararlı etki yaratabilir. Kanser hastalıklarında ise sadece ağrıyı azaltmak için kullanılmalı aksi takdirde kullanılması önerilmemelidir.

 

 

 

Etiketler: ,