Yeni bir web sitesi tasarlarken ya da çeşitli grafik çalışmalarında özel yazı tiplerine sıkça ihtiyaç duyarsınız. Bu kimi zaman Türkçe karakter destekleyen, ilginç yazı tiplerine ihtiyaç duymanız olarak da nüksedebilir.

Bir başka sitede gördüğünüz ve beğendiğiniz bir yazı fontunun ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Daha önce benim de bir çok kez başıma gelmiş olan bu duruma çözüm artık oldukça basit. Benim de sıkça rastladığım sorunlardan birisi diyebilirim.

Anlatacağımız servisin adı What The Font olarak geçiyor. Servise yazı tipiyle ilgili bir resim yüklüyorsunuz ve daha sonra kendisi yazı içerisinden belirli harfleri yakalıyor. Kendisi yine bu harflerin neler olduğunu yazıyor ve sizden onay istiyor.

Bulamadığı bazı harfler olabilir, bunları siz altındaki boşluğa yazacaksınız. Tamamını doldurduktan sonra size resimdeki yazı tipini söyleyecektir. Tam ismini belirtemeyecek dahi olsa buna en yakın yazı fontlarını listeliyor. Bu yazı fontlarından birisi sizin aradığınız font olabilir.

Burada önemli olan servisin bir belirsizliği ortadan kaldırması ve binlerce farklı yazı fontu arasından seçenekleri sadece 4-5’e kadar düşürmüş olması diyebiliriz.

Servise http://www.myfonts.com/WhatTheFont/ adresinden ulaşabiliyorsunuz. Servis size önerdiği sonuçların demo ve indirme adreslerini de veriyor ve böylece işiniz oldukça kolaylaşıyor.

Bu tarz pratik çözüm makalelerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Merak ettiğiniz konular olursa buradan yazabilirsiniz.